Ambroży Augustyn Chevreux

Ambroży Augustyn Chevreux

Ambroży Augustyn Chevreux

Ambroży Augustyn Chevreux, (fra) Ambroise-Augustin Chevreux (ur. 13 lutego 1728 w Orleanie, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, zakonnik, ofiara prześladowań katolików okresu francuskiej rewolucji.

W wieku dwudziestu czterech lat złożył śluby zakonne. Był benedyktynem z paryskiego opactwa
Saint-Germain-des-Prés, gdzie od 1763 roku pełnił odpowiedzialne funkcje. Od 1783 roku był przełożonym generalnym Kongregacji św Maura. Aresztowany został za odmowę złożenia przysięgi konstytucyjnej. 2 września 1792 roku został zamordowany na terenie klasztoru karmelitów, gdzie zasieczono szablami i bagnetami oddanych przez komisarza Violette`a w ręce zgromadzonego tłumu wszystkich odmawiających złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru, a którzy uszli z rozpoczętej wcześniej masakry w ogrodzie. Ofiary mordu zostały pochowane w zbiorowych mogiłach na terenie cmentarza Vaugirard, część z nich wrzucono do studni klasztornej, a po ekshumacji w 1867 roku ich relikwie spoczęły w krypcie kościoła karmelitów.

Ambroży Augustyn Chevreux był jedną z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych, ofiar nienawiści do wiary (łac) odium fidei. Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

Ambroży Augustyn Chevreux znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926[10].

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Ambroży Augustyn Chevreux

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź