Amadeusz IX Sabaudzki

Amadeusz IX Sabaudzki

Amadeusz IX Sabaudzki

Amadeusz IX Sabaudzki (ur. 1 lutego 1435 w Thonon-les-Bains, zm. 30 marca 1472 w Vercelli) – książę Sabaudii i Piemontu, hrabia Aosty i Maurienne (1465–1472), błogosławiony Kościoła katolickiego.

Amadeusz IX był najstarszym synem Ludwika I z dynastii sabaudzkiej i Anny de Lusignan, księżniczki Cypru i Jerozolimy, córki króla Janusa. Znany był ze swojej miłości i troski o ubogich, początkowo chciał wstąpić do stanu duchownego. Kiedy w 1471 roku jego stan pogorszył się ze względu na epilepsję, faktyczna władza przeszła w ręce jego żony, która została regentką po jego śmierci rok później. Poświęcił się wówczas działalności charytatywnej. Umierając w wieku zaledwie 37 lat, powiedział do poddanych na łożu śmierci: „Bądźcie sprawiedliwi, kochajcie potrzebujących i biednych, a Pan da pokój waszemu krajowi”. Pochowano go w katedrze w Vercelli, gdzie do dziś znajdują się jego relikwie.

W 1452 ożenił się z Jolantą de Valois (1434–1478), księżniczką francuską, córką Karola VII. Para miała 10 dzieci:

Amadeusz IX został beatyfikowany w 1677 przez papieża Innocentego XI.

Jego wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim w dies natalis (30 marca).

Jest patronem panujących oraz rodzin.

W ikonografii często ukazuje się go, jako księcia rozdającego jałmużnę z napisem Diligite pauperes, kochaj ubogich.

Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) kawaler, a od 1465 Wielki Mistrz Zakonu Łańcucha (pierwotna nazwa orderu).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Amadeusz IX Sabaudzki

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.