Alessandro Dordi

Aleksander Dordi Negroni

Alessandro Dordi

Aleksander Dordi Negroni (wł. Alessandro (Sandro) Dordi Negroni, ur. 22 stycznia 1931 w Gromo, zm. 25 sierpnia 1991 w okolicach Vinzos Region Ancash) – włoski prezbiter katolicki, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Pochodził z wielodzietnej rodziny. Był członkiem wspólnoty misyjnej Paradiso. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Adriano Bernareggi 12 czerwca 1954 roku, następnie został wysłany do rejonu Polesine dotkniętego powodzią. Od 1966 do 1979 pracował z włoskimi imigrantami jako ksiądz-robotnik w Le Locle w Szwajcarii.

Od 1980 roku realizował powołanie, prowadząc działalność misyjną na terenie peruwiańskiej diecezji Chimbote.

25 sierpnia 1991 roku został zastrzelony przez terrorystów z organizacji Świetlisty Szlak. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 9 sierpnia 1996 na szczeblu diecezjalnym w Chimbote w Peru. 3 lutego 2015 papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o męczeństwie zamordowanych. Promulgowanie dekretu o męczeństwie jest równoznaczne z nadaniem tytułu Czcigodnego Sługi Bożego. 13 lutego 2015 podczas spotkania franciszkanów z peruwiańskiej delegatury zdecydowano, aby 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru odbyła się beatyfikacja Alessandro Dordiego oraz Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Odtąd przysługuje mu tytuł błogosławionego. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 25 sierpnia (dies natalis).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Alessandro Dordi

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.